środa, 19 grudnia 2012

JAK URZĄDZIĆ MAŁY SALON...
Pokój dzienny jest jednym z najważniejszych pokoi w domu. Kiedy nie masz zbyt dużo miejsca do pracy w domu, projektowanie układu salonu może wydawać się trudne. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mały pokój, pamiętaj, że znaczenie mają meble, dodatki, kolory i oświetlenie. Oto kilka rad :)


1. PODSTAWOWA ZASADA kiedy urządzasz mały salon to: im niższe meble, tym wyższe wydaje się wnętrze. Meble do salonu o podobnej wysokości optycznie porządkują przestrzeń i poszerzają perspektywę. Wysoki i szeroki regał postaw przy krótszej ścianie - dzięki temu mały pokój będzie miał lepsze proporcje. Jeśli masz mały salon wybierz meble wielofunkcyjne i składane. Pufy ze schowkiem, stoliki z szufladami, krzesła, które po wizycie gości można wsunąć np. za szafę. Zaoszczędzisz dużo miejsca.2. MEBLE Sofa lub kanapa zazwyczaj stanowi główny, skupiający uwagę punkt aranżacji wnętrza. Warto zatem poświęcić trochę czasu na wybór obicia o odpowiedniej barwie i fakturze. Najciekawiej prezentują się mocne, nasycone kolory, takie jak czerwień lub fiolet. Dla miłośników klasycznej elegancji najlepiej nadają się szarości, lub ponadczasowa czerń. Aby uniknąć wrażenia chaosu i przypadkowości, starajmy się trzymać jednej tonacji barw. Meble w salonie to nie tylko sofa i kanapa. Jeśli chodzi o resztę umeblowania, to najlepiej sprawdzą się rozwiązania modułowe. Dają one dużą swobodę jeśli chodzi o kompozycję. Możemy dzięki temu uniknąć efektu ciężkości, który towarzyszy na przykład klasycznej meblościance. Meble nie powinny przytłaczać wnętrza małego salonu. Najlepiej, żeby lekko przepuszczały lub odbijały światło, były wielofunkcyjne i proste, nie blokowały przejścia, nie przesłaniały widoków.3. DRZWI I PODŁOGI Jeśli masz mały salon drzwi i podłogi mają stanowić tło we wnętrzu, nie powinny zbytnio przyciągać uwagi. Najlepsze są gładkie, bez dekorów. Mile widziane są drzwi lakierowane, szklane lub z naklejonym lustrem. Do małego pokoju podłogi wybieramy jasne, jednobarwne, odbijające światło.
Decydując się na posadzkę z gresu czy ceramiki, wybierz płytki wielkoformatowe (60x60cm, 90x30 cm) i rektyfikowane. Im mniej widocznych łączeń, tym gładsza, podłoga będzie wydawała się większa. Dobrze, by panele i drewniane deszczułki również tworzyły jednolitą taflę (bez słojów, różnic kolorystycznych itp.).

4. OŚWIETLENIE Absolutnie nie wolno bagatelizować kwestii oświetlenia. Nie chodzi tutaj tylko o sztuczne światło, dostęp do światła dziennego jest bowiem ważnym czynnikiem jeśli chodzi o ogólny wygląd wnętrza. Najlepiej sprawdzają się duże okna, jeśli jednak nie jesteś do nich przekonani lub mieszkamy w bloku i nie możemy sobie na nie pozwolić możemy wybrać takie w klasycznych rozmiarach. Dobierzmy jednak do nich właściwe dekoracje okienne. Ciężkie zasłony wychodzą z mody, lepiej wybrać prostsze i lżejsze elementy. Dobrze prezentują się na przykład delikatne firanki z woalu lub organzy, bądź też firanki sznurkowe. Miłośnicy prostszych rozwiązań mogą wybrać rolety wewnętrzne.


5. KOLOR ŚCIAN Jeśli malujesz mały pokój najodpowiedniejsze są oczywiście ściany jasne. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by jedna z nich miała mocniejszy odcień. Podstawowa zasada to zachowanie kolorystycznej spójności w aranżacji małego salonu. Używając bieli jako koloru podstawowego, stworzysz tło dla innych barw, pozwolisz wyeksponować meble i dodatki, rozświetlisz mały pokój. Jeśli śnieżna biel wydaje ci się zbyt nudna, „złam” ją pastelami lub szarością. Żonglując 2–3 odcieniami z tej samej palety, uzyskasz złudzenie przestronności w mały salonie. Chciałabyś jedną ścianę pomalować ciemniejszą lub żywszą barwą? Świetny pomysł! Czerwień podniesie temperaturę wnętrza, szary uspokoi, brąz ociepli atmosferę. Którą płaszczyznę wybrać? Proponujemy postawić na szerszą ścianę w małym pokoju. Pomalowana na bardziej nasycony kolor, „odsunie” się od nas, stworzy wrażenie głębi, sprawi, że mały salon będzie miał lepsze proporcje.


PS. Pamiętajcie żeby nie przesadzić z dodatkami, jeśli jest ich za dużo przytłaczają nasze pomieszczenie przez co wydaję się mniejsze.

KILKA FOTEK INSPIRUJĄCYCH DO URZĄDZENIA MAŁEGO SALONU :)

 


MAM NADZIEJĘ, ŻE CHOĆ TROCHĘ WAM POMOGŁAM! :)

2 komentarze:

  1. Warto jeszcze zwrócić uwagę na taki detal jak klamki. Często ludzie zapominają jak istotną rolę odgrywa tak mały detal. Nie służą one jedynie otwieraniu drzwi, ale stanowią także bardzo ważny element wystroju, który tak naprawdę wpływa na to jak dane drzwi będą się prezentować oraz jak dopełnią ogólny wystrój pomieszczenia. Warto o tej kwestii pamiętać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam aranżację z kolorowym akcentem. Kolor sprawia, iż nabierają one zupełnie nowego charakteru, a pomieszczenie staje się niebanalne.

    OdpowiedzUsuń